W ostatnich latach, styl industrialny zyskuje coraz większą ilość fanów. Wywodzi się z czasów rewolucji przemysłowej i do dzisiaj zachwyca swoja surowością. Połączenie betonu i metalu stwarza niepowtarzalny klimat, który robi ogromne wrażenie. Coraz częściej możemy znaleźć wykorzystanie stylu industrialnego w biurach. Jakie więc czynniki, są najważniejsze podczas projektowania pomieszczenia w tym stylu?

Skąd właściwie wziął się styl industrialny?

Historia stylu industrialnego sięga lat 50. XX wieku. Czasy recesji w Stanach Zjednoczonych, pozostawiły po sobie ogromne ilości pustych hal, fabryk, domów towarowych czy magazynów. Wolne przestrzenie, bardzo szybko przywłaszczyli sobie głównie artyści, dla których gigantyczne przestrzenie były idealne do tworzenia wielkoformatowej sztuki. Bardzo często sami tworzyli meble lub korzystali z tych, które pozostały po pracownikach.

Aranżacja biura w stylu industrialnym – najważniejsze założenia

Najważniejsze założenia stylu industrialnego to: surowość, otwarte, wysokie przestrzenie oraz minimalizm. Bardzo popularne jest tworzenie tak zwanych aneksów kuchennych, czyli połączenia salonu z kuchnią. Otwarta przestrzeń daje wiele możliwości, jak na przykład antresole. Podłogi w tego typu przestrzeniach, najczęściej są pokryte gładką, błyszczącą taflą betonu lub starymi drewnianymi deskami. Styl industrialny, charakteryzuje się również ogromną ilością widocznych kabli i rur, których miedziany kolor idealnie współgra z kolorami pomieszczenia. We wnętrzach tego typu, dominują odcienie czerni, szarości, przygaszonej czerwieni, brudnej żółci, brązu czy szarej bieli. Często aby dodać akcenty „życia”, przestrzenie industrialne ozdabia się dużymi odmianami roślin, takimi jak na przykład monstera. Ciemna zieleń równie dobrze współgra z ceglanymi bądź betonowymi ścianami. Przestrzeń industrialna, to tak naprawdę nieskończona możliwość aranżacji. Chyba żaden inny styl nie daje nam tak wielu możliwości, jednocześnie trzymając się obowiązujących w nim ram.

Aranżacja biura w stylu industrialnym – jakie meble musisz uwzględnić?

Aby urządzić biuro w stylu industrialnym, będziemy potrzebować kilku mebli w ściśle określonym stylu. Przede wszystkim – metal! Im więcej tym lepiej, chociaż wszystko z głową aby nie przedobrzyć. Regały z widocznym szkieletem, idealnie wkomponują się w industrialny styl. Poza tym, biurka z metalowymi nogami i drewnianymi blatami oraz minimalistyczne krzesła. To wszystko pomoże nam poczuć się jak w fabryce (będąc w biurze), a to właśnie jest główne założenie stylu industrialnego. Firanki czy zasłony, nie mają racji bytu w industrialnych przestrzeniach. Należy unikać wszystkiego, co nadaje wnętrzu ciepła. Oświetlenie powinno imitować mosiądz lub być z niego stworzone, tak aby jeszcze bardziej postarzyć wnętrze. Pamiętajmy, też o tym, by takie meble jak biurko, krzesła czy fotele były ergonomiczne. Dzięki temu korzystanie z nich będzie bardzo komfortowe i nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie.