Przestrzeń biurowa jest miejscem, w którym pracownicy spędzają zazwyczaj około ośmiu godzin dziennie. Należy więc zapewnić im jak największy komfort pracy, ponieważ będzie on przekładał się na ich wydajność. W momencie, gdy pracownikowi doskwierają bóle pleców spowodowane niewłaściwie dobranym fotelem lub wysokością monitora, to jego efektywność drastycznie spada. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas projektowania biur?

Nowoczesne biuro – na jakie rozwiązania warto postawić?

Nie ulega wątpliwości, że biuro musi zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb przebywających w nim osób. Istnieją jednak ogólne założenia, których warto się trzymać. Pierwszym z nich jest dobór właściwego fotela i biurka. Te powinny mieć jak najwięcej regulacji, które pozwolą do dopasowania wszystkich elementów między innymi do wzrostu pracownika. W działach handlowych i im podobnych znakomicie sprawdza się zarówno budki, jak i ścianki akustyczne. Dzięki nim pracownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem, każdy z nich może komfortowo prowadzić rozmowę telefoniczną. Do tego dochodzą jeszcze uchwyty na monitory, które pozwalają na dostosowanie wysokości ekranu do wzroku. To niezwykle istotne, ponieważ zapobiega bólom w odcinku szyjnym.

Aranżacja małego biura – jaki projekt wybrać?

Małe biura wydają się często praktycznie nie do zagospodarowania. Nie wiadomo gdzie ustawić biurka, czy wstawiać jakieś dekoracje, a także czy aby na pewno w biurze pomieszczą się wszystkie osoby i nie będzie im zbyt ciasno. Zabiegi optyczne, które można zastosować w takiej przestrzeni, to między innymi jasne kolory ścian, a także powieszenie lustra. Wówczas sama przestrzeń od razu wydaje się większa. Trzeba jednak zadbać również o miejsce dla pracowników. Tutaj sprawdzają się między innymi biurka z szufladami, które sprawią, że zbędne będą dodatkowe kontenerki czy komody. Warto także postawić na wygodne krzesła biurowe, np. marki Profim. Znacznie lepiej sprawdzi się również jeden duży regał na segregatory i inne dokumenty niż kilka mniejszych zabierających więcej przestrzeni. Zapomnieć nie można oczywiście o odpowiednim oświetleniu. Zarówno w małym, jak i dużym biurze powinno ono zapewniać pracownikom prace o dowolnej porze.